MENU

McGlone, Simmons named to AP's second-team all-state

DSC_5498.JPG
Hortonville's Macy McGlone puts up a shot against Kimberly this past season. (Doug Ritchay/WLUK)

GREEN BAY (WLUK) -- Hortonville's Macy McGlone and Green Bay Southwest's Jaddan Simmons were each named second-team all-state in girls basketball.

McGlone averaged 17.3 points per game and 7.9 rebounds per game and was named the Fox Valley Association player of the year as well as FOX 11's player of the year. She led the Polar Bears to a 25-1 record.

McGlone, a senior, will play her college basketball at UW-Milwaukee.

Meanwhile, Simmons was a first-team Fox River Classic Conference pick and she led the conference with 21.6 ppg. Simmons will play next year at Arizona State.

Furthermore, Wrightstown's Bridget Froehlke was a third-team pick. The senior averaged 19.7ppg., while leading the state in assists per game (7.0) and made 3-pointers (116). She will play next year at Missouri-Kansas City.

2019-20 AP ALL-STATE GIRLS BASKETBALL

FIRST TEAM

  • Maddison Baker, 6-2, sr., West Bend West; Lexi Donarski, 5-10, sr., La Crosse Aquinas (unanimous); Leilani Kapinus, 5-11, sr., Madison Memorial; Caroline Strande, 5-11, sr., Racine Lutheran (unanimous); Maty Wilke, 5-10, jr., Beaver Dam.

SECOND TEAM

  • Leah Earnest, 5-11, sr., Stevens Point; Macy McGlone, 6-3, sr., Hortonville; Anna Mortag, 6-0 sr., Brookfield Central; Jaddan Simmons, 5-9, sr., Green Bay Southwest; Sitori Tanin, 6-2, sr., Middleton.

THIRD TEAM

  • Courtney Becker, 6-0, sr., La Crosse Aquinas; Bridget Froehlke, 5-9, sr., Wrightstown; Anna Lutz, 6-1, jr, Marshall; Sami Martin, 6-2, sr., Platteville; Natalie McNeal, 5-8, sr., Germantown.

FOURTH TEAM

  • Abbie Aalsma, 5-9, so., Waupun; Jada Donaldson, 5-6, sr., Beaver Dam; Natalie Leuzinger, 5-9, sr., Black Hawk; Khamya McNeal, 5-7, sr., Milwaukee King; Olivia Sobczak, 6-0, sr., Oconomowoc.

PLAYER OF THE YEAR – Lexi Donarski, La Crosse Aquinas (unanimous)

COACH OF THE YEAR – Dave Donarski, La Crosse Aquinas

HONORABLE MENTION

  • Kamorea Arnold, fr., Germantown; Paige Banks, sr., Evansville; Bailey Butler, jr., Black Hawk; Mesa Byom, sr., Melrose-Mindoro; Angie Cera, sr., Mukwonago; Ella Diny, sr., Wrightstown; Carley Duffney, jr., Green Bay Preble; Olivia Gamoke, jr., Onalaska; Morgann Gardner, jr., Racine Lutheran; Remi Geiger, sr., Loyal; Caelan Givens, sr., Chippewa Falls; Erin Hedman, sr., New Berlin Eisenhower; Emily Herzberg, sr., Melrose-Mindoro; Dru Henning, sr., Mukwonago; Ellie Hoesley, sr., Arcadia; Natalie Jens, jr., Beaver Dam; McKenzie Johnson, sr., Bay Port; Nicole Johnson, sr., Mineral Point; Lily Krahn, so., Prairie du Chien; Jasmine Kondrakiewicz, sr., Pius XI; Emily La Chapell, so., Appleton East; Isabella Lenz, jr., Prescott; Peyton McGinnis, sr., Waupun; Sarah Mueller, sr., Stevens Point Pacelli; Brianna Nelson, sr., Eleva-Strum; Laura Nickel, jr., Marshall; Olivia Pitrof, sr., Racine Horlick; Olivia Rangel, jr., Franklin; Emmoni Rankins, sr., Madison Memorial; Haley Rens, jr., Laconia; Katie Rohner, sr., Waterford; Becca Schauer, sr., Ozaukee; Lauren Schill, sr., Pewaukee; Grace Schmidt, so., Watertown Luther Prep; Kylie Schmidt, jr., Mishicot; Maddy Schreiber, jr., Kimberly; Julia Seidel, sr., Wausau Newman Catholic; Kylie Strop, sr., River Falls; Taylor Theusch, sr., La Crosse Aquinas; Maggie Trautsch, sr., DeForest; Liz Uhl, sr., Oregon; Kennedy Van Zile, sr., Rhinelander; Hailey Voelker, sr., Colby; Julianna Wagner, jr., Lake Mills; Emma Wollert, sr., Sheboygan Falls; Madison Zimmer, sr., Clear Lake.
FOLLOW US ON TWITTER